My Value Officer

Jaká je největší finanční chyba, která může destabilizovat firmu?

Jaká je největší finanční chyba, která může destabilizovat firmu?

Možná vás to překvapí. Problémy v provozu firmy mohou stoprocentně narušit každodenní činnosti ve firmě. Ale jsou to finanční potíže, které ohrožují dlouhodobou životaschopnost byznysu!

A jaké to jsou? Na to jsme se zeptali v rámci ankety na LinkedIn. Dali jsme vám čtyři návrhy. Jaké to jsou a jak to dopadlo?

Vybrali jsme tyto 4 finanční chyby:

  • Přehlížení finančního plánování
  • Nadhodnocení budoucích výnosů
  • Slabý CF management
  • Předlužení

Jaké jsou podle vás nejzávažnější a mohou ohrozit klidný chod byznysu? Hlasování 186 majitelů a jednatelů firem, byznysových a finančních specialistů dopadlo takto:

  1. Slabý CF management – 48%
  2. Přehlížení finančního plánování – 25%
  3. Nadhodnocení budoucích výnosů – 14%
  4. Předlužení – 13%

Cash flow is the king. Jako vždy. Jednoznačně porazilo ostatní finanční chyby.

Když se nad tím člověk zamyslí, tak vlastně vše spolu souvisí. Pokud přehlížím plánování a dělám ho špatně, nadhodnotím tak výnosy. Pokud plánuji vyšší výnosy, tak rychle škáluji náklady, protože potřebuji „obhospodařit“ plánované rostoucí výnosy (zakázky, klienty). Pokud ovšem výnosy nejdou podle plánu, tak mám rostoucí náklady, které mě strhávají do ztráty a do problémů s cash flow. To nakonec musím řešit půjčkou, která může vést k předlužení společnosti.

Samozřejmě, ta příčinná souvislost může jít i jinak, ale to provázání je zřejmé a rizika související s neřízením financí ve firmě jsou obecně velká.

Tip: Tato anketa proběhla na našem profilu na LinkedIn. Další (nejen) ankety naleznete právě tam.

Ozvěte se nám

Pokud vás zajímá více, můžeme se o všem pobavit u kafe na první schůzce, kde vám vysvětlíme, jak fungujeme. Stačí zavolat nebo napsat.

Případně nám rovnou můžete poslat vaší e-mailovou adresu a my se vám ozveme sami:


„Mojí vizí je pomáhat malým a středním firmám s řízením financí, pomáhat jim růst a být úspěšnými. Řídil jsem finance IKEMu jako její CFO a byl jsem ředitelem Nemocnice Sedlčany. Učil jsem Základy podnikání a Účetnictví na Vysoké Škole Ekonomické v Praze. Působil jsem na seniorních ekonomických pozicích ve skupinách ČSOB a PPF. Jako Auditor mám zkušenosti z konzultační společnosti Ernst & Young, kde jsem se podílel na auditu skupiny ČEZ. Mám vysoce podnikatelského ducha, a to přenáším i do své práce a práce pro naše klienty. Mým úkolem je nyní vytvořit tým seniorních lidí se stejnou vizí a jim takové prostředí, abychom dokázali pomoci co nejvíce našim klientům prosperovat a zářit. Zatím se nám to daří.“

Přejít nahoru