My Value Officer

Jaká společnost má vyšší hodnotu?

Jaká společnost má vyšší hodnotu?

Jako finanční ředitelé jsme považováni za ty „číselné“ a racionální, kteří do rozhodování neradi zapojují intuici a vše hodnotí na základě tvrdých čísel. Tak jednoduché to ale není.

Máme pro vás pěkný příklad dvou společností, společnosti A a B, které mají podobný příběh, jsou ze stejného odvětví, stejně staré a jedna je mnohem ziskovější než druhá. Znamená to, že je i lepší nebo hodnotnější? Mrkněme se společně na ně!

Společnost A

Společnost A má 2 jednatele, jeden je výrobním ředitelem (30% podíl) a druhý je CEO a obchodní ředitel v jedné osobě (70% podíl). Společnost hned od vzniku těží z 3 velkých zakázek, které měli majitelé domluvené ještě před zahájením podnikání a tvoří nyní 65% jejich obratu (v prvním roce fungování to bylo 95% obratu).

V roce 2023 měla společnost 60 mil. Kč obrat a 12 mil. Kč zisk.

Společnost B

Společnost B má také 2 jednatele (70%/30%), ale již před 2 roky předali řízení firmy profesionálnímu managementu (CEO, obchodní a výrobní ředitel), kterému se ve firmě daří. Společnost rostla z menšího počtu různorodých a objemově menších zakázek a díky tomu si nastavila automatizované procesy a postupy přes celou firmu.

V roce 2023 měla společnost 50 mil. Kč obratu a 10 mil. Kč zisk.

Obě firmy působí ve stejném odvětví a jsou na trhu stejně dlouho – 5 let. Předkládaný 5letý finanční plán očekává stejnou míru růstu jak v oblasti výnosů, tak ziskovosti a nezměněné fungování a postupy v rámci společností.

Koho byste jako investor koupili a proč? Odpověď není na snaze. Za nás to totiž není obratově a ziskově lepší společnost A. Proč?

Společnost A je plně závislá na svých majitelích, kteří ve společnosti zastávají několik funkcí najednou. Navíc mají na sebe navázané klíčové zákazníky, na kterých je společnost plné závislá a tvoří většinu jejich obratu. Ty rizika spojená s převzetím takové společnosti obrovská. A případný kupující za ně bude chtít „slevu“ a záruky, že jim zákazníci neodejdou a dále řešit nástupnictví současných majitelů a nabrat profesionální management.

Společnost B má již plně fungující management, a navíc díky postupnému a zdravému růstu má různorodou zákaznickou bázi a díky tomu perfektně nastavené procesy. Taková společnost již investovala do své budoucnosti a je připravena na další růst lépe než společnost B a má tak větší potenciál. I přesto, že není tak zisková.

Ano, jsou faktory, které nejsou na první pohled vidět a velmi ovlivňují hodnotu společnosti. Pokud kupujete společnost, tak kupujete především její budoucnost. Tak na to myslete a rozvíjejte ji podle toho nebo se s námi pobavte o tom, kde jsou vaše silná a slabá místa a příležitosti se posunout zase dále a zvýšit hodnotu i té Vaší společnosti. My víme jak na to, podobných projektů máme za sebou desítky.

Tip: Naši externí CFO vám mohou pomoct také s oceněním vaší firmy.

Ozvěte se nám

Pokud vás zajímá více, můžeme se o všem pobavit u kafe na první schůzce, kde vám vysvětlíme, jak fungujeme. Stačí zavolat nebo napsat.

Případně nám rovnou můžete poslat vaší e-mailovou adresu a my se vám ozveme sami:


„Mojí vizí je pomáhat malým a středním firmám s řízením financí, pomáhat jim růst a být úspěšnými. Řídil jsem finance IKEMu jako její CFO a byl jsem ředitelem Nemocnice Sedlčany. Učím Základy podnikání a Účetnictví na Vysoké Škole Ekonomické v Praze. Působil jsem na seniorních ekonomických pozicích ve skupinách ČSOB a PPF. Jako Auditor mám zkušenosti z konzultační společnosti Ernst & Young, kde jsem se podílel na auditu skupiny ČEZ. Mám vysoce podnikatelského ducha, a to přenáším i do své práce a práce pro naše klienty. Mým úkolem je nyní vytvořit tým seniorních lidí se stejnou vizí a jim takové prostředí, abychom dokázali pomoci co nejvíce našim klientům prosperovat a zářit. Zatím se nám to daří.“

Přejít nahoru