CFO by měl být finančním stratégem a tu hard-skill by měl znát. Ale jak tedy rozeznám toho silného od slabšího CFO?
Silný CFO si svojí roli dokáže ve firmě vybudovat a vykomunikovat. Čísly podporuje byznys a přebírá za ně zodpovědnost. Především za zisk.
Příklad?
Porada nad výsledky. Obrat oproti plánu na 80 % a ziskovost na 60 % plánu. Tedy průser.
Slabý CFO: Tak tento měsíc to zase nevyšlo. Snad se to otočí. Krásně to vidíme ve všech metrikách.
Silný CFO: Jsme pod plánem. Mám schůzku s naší marketingovou agenturou a obchodním ředitelem. A pak hromadnou s middle managementem. Se všemi proberu situaci, rozeberu, co se stalo a proč a nastavíme realistický forecast, který nás vrátí na plánovanou linii. Zajistil jsem nám cash-flow v bance a mám tu návrh na změnu načasování nějakých projektů a investic. Do konce roku bychom měli zvládnout být na 90 % plánu v tržbách i ziskovosti.
Rozdíl je asi zřejmý. U našich klientů je vždy snaha se dostat do role silného CFO. Potřebujeme k tomu hlavně podporu od CEO. Když tam je, jde vše skvěle.
Tip: V našem týmu externích CFO pochopitelně máme jen silné finanční manažery. Pokud byste chtěli do své firmy některého externě dosadit, podívejte se, jak naše služba Externí finanční ředitel (CFO) funguje.
,,Mojí vizí je pomáhat malým a středním firmám s řízením financí, pomáhat jim růst a být úspěšnými. Řídil jsem finance IKEMu jako její CFO a byl jsem ředitelem Nemocnice Sedlčany. Učil jsem Základy podnikání a Účetnictví na Vysoké Škole Ekonomické v Praze. Působil jsem na seniorních ekonomických pozicích ve skupinách ČSOB a PPF. Jako Auditor mám zkušenosti z konzultační společnosti Ernst & Young, kde jsem se podílel na auditu skupiny ČEZ. Mám vysoce podnikatelského ducha, a to přenáším i do své práce a práce pro naše klienty. Mým úkolem je nyní vytvořit tým seniorních lidí se stejnou vizí a jim takové prostředí, abychom dokázali pomoci co nejvíce našim klientům prosperovat a zářit. Zatím se nám to daří.“