Je váš CFO byrokrat, nebo stratég?

Sdílet

Je váš CFO byrokrat, nebo stratég?

Ve většině firem má pozice CFO pevné místo v organizační struktuře, ne všude je však opravdový byznysový parťák. Naše zkušenost z terénu potvrzuje, že v 90 % je přístup CFOs k finančnímu řízení zastaralý. Jak je to u vás? Máte ve vedení firmy strategického partnera, někoho, kdo váš byznys řídí přes čísla, nebo jen řadového byrokrata se šanonem tabulek?

Firmy potřebují mít v čele strategické partnery. Proč? Strategický partner ve vedení společnosti znamená, že zde finanční řízení není jen o kontrole, ale o vizi. Asi vám nemusíme připomínat, že váš CFO musí být spolutvůrce budoucnosti vašeho byznysu. Rozdíl mezi byrokratem se šanonem a strategickým partnerem je totiž asi jako mezi zpětným zrcátkem a navigací. Ano, dost zásadní! V klidu si sedněte, nasaďte si svůj oblíbený zádumčivý výraz, který používáte, když si nepřejete být nikým rušeni, a pojďme to společně rozebrat.

Starý vs. nový svět finančního řízení firem

V praxi se často setkáváme s tím, že firmy sice mají svého CFO, většinou je to ale spíš hodně drahý účetní. Tito lidé umí výborně sledovat náklady, hlídat termíny a tvořit reporty. Pokud se ovšem jedná o strategické rozhodování a datově podložený růst, chybí jim mnohdy prostor, kompetence nebo mandát,“ vysvětluje zakladatel My Value Officer Václav Nedvídek. Rozdíl mezi zastaralým a moderním řízením financí poznáte na první dobrou.

Co znamená „stará škola“ z pohledu řízení financí?

CFO ze staré školy funguje dost často jako exekutor úkolů. Od vedení dostává zadání typu:

  • Spočítej návratnost kampaně.
  • Zjisti, kolik jsme ušetřili změnou dodavatele.
  • Pošli, prosím, výsledky za květen.
  • Zvažujeme expanzi. Buď tak hodný a vypočítej návratnost.
  • Udělej tabulku tržeb podle regionů.

Tento typ CFO je reaktivní. Čeká na požadavek, připraví čísla, dodá výstup. Je výborný v operativě, splní všechno, co mu zadáte, není to ovšem klíčový spolutvůrce firemní strategie, kterého v moderní firmě potřebujete. Vy byste měli mít někoho, kdo se postará o nastavení finančních procesů, finanční analýzu vašeho podniku, řízení cash flow a další klíčové oblasti. Zkrátka moderního a strategického CFO. Když bude mít i smysl pro humor, je to jenom dobře.

Jak se dají řídit finance strategicky a moderně?

CFO jako strategický partner přichází s vlastními návrhy. Na poradě od něj pravděpodobně uslyšíte věty jako:

  • Navrhl jsem nové alokace rozpočtu na základě modelů a simulací růstu CLTV.
  • Připravil jsem tři scénáře vývoje marže a cash flow včetně rizik v dodavatelském řetězci.
  • V datech vidím propad konverzí ve SME segmentu, doporučuji revizi cenové politiky.
  • Analyzoval jsem CAC, konkurenci regulaci. Polsko mi dává pro expanzi větší smysl než Rakousko.
  • AI model odhalil 75% riziko odchodu části zákazníků, navrhuji cílenou retention kampaň.

Tento CFO nečeká na vaše zadání. Pracuje proaktivně a v datech vidí souvislosti, které třeba ostatní přehlížejí. Přesně takoví jsou naši CFOs, kteří pracují v režimu externích finančních ředitelů nebo Interim CFO pro desítky malých a středních firem či korporací. Mimochodem, u vás jsme už byli, nebo se teprve potkáme?

Strategičtí CFOs jsou v ČR stále spíš rarita

Podle našich zkušeností dnes až 90 % CFOs na trhu stále funguje v režimu lepších účetních. Znají čísla, ale nevyužívají je ve prospěch firem. Neřídí podle nich. Umí reportovat, ale často nepodněcují rozhodnutí. A hlavně nejsou partnery CEOs,“ upozorňuje Václav Nedvídek a dodává: „Přitom právě to je podle nás klíčová role moderního finančního ředitele.

Toto je, ve zkratce, hlavní zpráva, kterou se Václav Nedvídek s Danielem Svobodou snažili předat účastníkům konference CFO SPACE 2025. Hlavním tématem letošního ročníku byla digitální transformace financí jako motor růstu, tedy oblast, která nepochybně zajímá každého CFO nové generace.

A jak tedy podle řečníků z My Value Officer pracuje moderní finanční ředitel?

  • Jako partner CEO je přítomen u zásadních rozhodnutí. Rozumí číslům i byznysu.
  • Jako spolutvůrce strategie se aktivně podílí na směřování firmy.
  • Jako architekt růstu založeného na datech používá pokročilé analytické nástroje, AI a modelování, tak aby firma nebyla řízená pocity, ale přesnou predikcí.

Nechtějte dalšího diváka, ale režiséra!

Takže… pojďme si to shrnout. Bez CFO jako strategického partnera firmu neřídíte, jen sledujete, co se děje. Zakladatel My Value Officer to vnímá ještě o něco přísněji: „Kdo dnes nemá strategického CFO, neřídí firmu, ale jen počítá škody!“ Tabulky jsou fajn. Když je ale začne číst někdo, kdo v nich vidí příběh a potenciál, začnou se teprve dít věci. Ozvěte se nám a my vás naučíme mít firemní finance pod kontrolou. Investice do kvalitního finančního řízení totiž není náklad, ale páka růstu.

Dává vám to smysl?

Podívejte se, kdo jsme a nebo se nám rovnou ozvěte! Stačí zavolat nebo napsat. Případně zadejte svůj e-mail a my se vám ozveme sami:

,,Mojí vizí je pomáhat malým a středním firmám s řízením financí, pomáhat jim růst a být úspěšnými. Řídil jsem finance IKEMu jako její CFO a byl jsem ředitelem Nemocnice Sedlčany. Učil jsem Základy podnikání a Účetnictví na Vysoké Škole Ekonomické v Praze. Působil jsem na seniorních ekonomických pozicích ve skupinách ČSOB a PPF. Jako Auditor mám zkušenosti z konzultační společnosti Ernst & Young, kde jsem se podílel na auditu skupiny ČEZ. Mám vysoce podnikatelského ducha, a to přenáším i do své práce a práce pro naše klienty. Mým úkolem je nyní vytvořit tým seniorních lidí se stejnou vizí a jim takové prostředí, abychom dokázali pomoci co nejvíce našim klientům prosperovat a zářit. Zatím se nám to daří.“

Konzultace zdarma

Chcete poradit s finančním řízením své firmy? Zarezervujte si hodinu bezplatné konzultace!