Asi čekáte, že tu teď budu vyzdvíhat přednosti externistů.
No… asi je znáte:
- pohled z venku,
- expertnost,
- nezatíženost vnitřními vztahy
a tak dále…
Majitelé firem se často fixují na jejich (vysokou) cenu a přepočítávají o kolik je levnější interní zaměstnanec na větší úvazek. Mám k tomu dva body.
Flexibilita nákladů
Byznysy často tíží fixy. V tíživějších fází podnikání nemohou rychle redukovat náklady. Především na interní zaměstnance. Externisti jsou flexibilní. Vztah s nimi můžete ukončit okamžitě.
Často vidíme byznysy v problémech a pro krizové řízení je toto samozřejmě jeden z největších problémů.
Tlak na velký přínos pro byznys
Ano. I interní zaměstnanec by měl mít rychlý přínos pro byznys. Ale často tomu tak není. Velmi často je v pozici: “Řekněte mi co mám dělat a já si to odmakám.“
Externista? Ten je oproti tomu v této pozici: “Já sám vám velmi rychle řeknu, co máte dělat, vše vám připravím a přínos pro firmu bude obrovský.” Proč? Jinak ho nikdo nenajme.
Dává to smysl? Asi nejde mít byznys kompletně postavený na externistech, ale v určité fázi podnikání a na určitých pozicích za mě velké ANO.
„Mojí vizí je pomáhat malým a středním firmám s řízením financí, pomáhat jim růst a být úspěšnými. Řídil jsem finance IKEMu jako její CFO a byl jsem ředitelem Nemocnice Sedlčany. Učil jsem Základy podnikání a Účetnictví na Vysoké Škole Ekonomické v Praze. Působil jsem na seniorních ekonomických pozicích ve skupinách ČSOB a PPF. Jako Auditor mám zkušenosti z konzultační společnosti Ernst & Young, kde jsem se podílel na auditu skupiny ČEZ. Mám vysoce podnikatelského ducha, a to přenáším i do své práce a práce pro naše klienty. Mým úkolem je nyní vytvořit tým seniorních lidí se stejnou vizí a jim takové prostředí, abychom dokázali pomoci co nejvíce našim klientům prosperovat a zářit. Zatím se nám to daří.“