My Value Officer

1. epizoda podcastu z Červených do černých, s Václavem Nedvídkem o finančním řízení

Edukace o finančním řízení je potřeba jako sůl a my v My Value Officer se cítíme povinni rozšiřovat povědomí o přínosu řízení firmy přes čísla.

A co se (mimo jiné) dozvíte v první epizodě?

  • Kdy firma nejvíce ocení externího finančního ředitele?
  • Existuje firma, pro kterou není finanční řízení vhodné nebo je na něj moc brzy?
  • Může být vůbec finanční řízení sexy?
  • Proč jsou účetní v Česku levné?

A jakou malou „upoutávku“ pro vás máme úryvek z rozhovoru:

Co mi to vlastně přinese, to finanční řízení, a ideálně, když to vlastně i rozlišíme do dvou jako možností, jsem malá firma o 10-15 milionech, nějakým územ třeba rostu, ale co mi to vlastně v tu chvíli přinese, v jakém rozsahu, co to pro mě vůbec bude znamenat, versus mám prostě 100 milionů, taky nějakým způsobem rostu, nebo máme i problémy s cashflow, s čímkoliv jiným, co mi to přinese vlastně v jednotlivých těch fázích?

My tu službu jsme vlastně schopni naškálovat na míru velikosti společnosti. To znamená, že když vidíme malou společnost, tak ta služba nebude mít takový rozsah. V hodinách to může být 8 až 40 hodin měsíčně, teoreticky to může být 8 až 60 hodin podle velikosti té firmy. My jsme schopni díky tomu, že máme tým odborníků tu službu naškálovat. Vybrat vhodného externího finančního ředitele pro danou firmu a jejího majitele a případně pro něj sestavit celý tým, včetně i juniornějšího analytika, který je schopný pokrýt část, té „jednodušší“ práce.

My nezaručíme majiteli rostoucí obrat. Majitelé nás na tom často zkouší, že tím, že si něco namodelujeme do finančního plánu, tak si myslíme, že se to i stane. Tak to samozřejmě není. Přidaná hodnota je v rychlosti kvalitní informace, kterou finanční ředitel tomu majiteli předá a doporučí následné kroky v řízení firmy. Proto Chief Value Officer, protože dobrý finanční ředitel umí rovnou navrhnout i následné kroky a ví, jak se projeví v číslech a jaká jsou jejich rizika. My sami se cítíme spíše jako strážci zisku byznysu. S tím umíme pracovat, a to je ten zásadní efekt naší služby. Vyšší ziskovost firmy.

Můžeme si dát příklad. Namyslel jsem si, že budu mít 200 milionů obrat a 20 milionů zisk. Jak jsem na tom v květnu? Jsem na tom líp, hůř? A co mám udělat pro to, nebo co se stalo, když jsem na tom hůř? A co mám udělat pro to zlepšení? A k tomu potřebuji čísla. Potřebuji je včas a v dobré kvalitě a potřebuji jim dobře rozumět. A pak jim dát tu správnou pozornost a řídit se podle toho co mi říkají.

Nebo například jako finanční ředitel vidím, že makro situace není dobrá. To znamená například pozastavit nějaký investice. Nebo naopak se mi daří a nestačí mi cashflow ufinancovat můj růst a otázka je, jak to ideálně vyřešit. Kontokorentem, investorem nebo zpětným leasingem mého majetku? A to všechno řeší finanční ředitel. My říkáme, že řídí celou tu firmu přes čísla, tedy i segmenty jako je obchod, marketing, produkt, hrubá marže, fixní režie.

Jak má dneska nastavenou hierarchii preferenci, neříkám potřeby záměrně, ale spíš preferenci ten majitel z pohledu jednotlivých částí firmy jako marketing, sales, finance, nějaký procesy, back office. Jak to vlastně dneska většinou ty typický majitele mají?

No, vím, na co narážíš. My se setkáváme s tím, že prostě, když se řeknou o finance, nebo finanční řízení, tak to je asi ta nejméně sexy věc.

Ještě účetnictví.

Ještě účetnictví je malinko horší. Není to, není to sexy věc a vlastně i my sami si musíme říct, jak dobře to komunikovat majiteli. A já třeba velmi rozumím tomu, že obchod a marketing je prostě víc sexy, protože přináší zakázky, a to je to, co ten majitel primárně chce.

On logicky chce zákazníky a chce jim prodat ten svůj produkt nebo službu, protože to je ta jeho láska. To další si mohu říci, že je kvalita toho produktu nebo služby.

Takže je tam nějaká technická stránka, je tam ten obchod a marketing, a to je podle mě pro ty majitele ten základ. A dejme tomu, že někdy v počátečních fází toho podnikání je to velmi jako oprávněné, protože prostě potřebuje ten objem zakázek, aby vůbec generoval nějaký zisk. Pokud tam vůbec nějaký zisk je, protože na začátku ho majitel zase správně investuje zpět do firmy.

Ta firma dále roste a roste obrat a neroste zisk. Jdu z 20 na 40 milionů a najednou zjistím, že jsem měl 2 miliony zisk a mám 2 miliony zisk i při dvojnásobném obratu. Někde to teče. Mám vysoké režijní náklady, protože jsem najmul novou HR-istku, novýho ajťáka, přestěhoval jsem se s kancelářemi do větších prostor. Nebo jsem byl méně efektivní v poskytování mé služby nebo produktu. A třeba beru zakázky, které nejsou profitabilní. Mám třeba drahé lidi anebo prostě jsem nabral obchodáky, kteří mi nepřinášejí to, co mají přinášet. Vybral jsem si třeba marketingovou agenturu, která mi slibovala leady a ty nepřicházejí. Kde mi to teče? Možností je mnoho a já se toho nejsem jako majitel schopný dopátrat. V tom pomáhá řízení firmy přes čísla a finanční ředitel.

Tip: Na našem YouTube kanále najdete nejen epizody Z červených do černých, podcastu o firemních financí a o byznysu, ale i další podcasty, do kterých jsme byli pozváni.

Ozvěte se nám

Pokud vás téma podcastu zaujme, můžeme se o všem pobavit u kafe na první schůzce, kde vám vysvětlíme, jak fungujeme. Stačí zavolat nebo napsat.

Případně nám rovnou můžete poslat vaší e-mailovou adresu a my se vám ozveme sami:


„Mojí vizí je pomáhat malým a středním firmám s řízením financí, pomáhat jim růst a být úspěšnými. Řídil jsem finance IKEMu jako její CFO a byl jsem ředitelem Nemocnice Sedlčany. Učil jsem Základy podnikání a Účetnictví na Vysoké Škole Ekonomické v Praze. Působil jsem na seniorních ekonomických pozicích ve skupinách ČSOB a PPF. Jako Auditor mám zkušenosti z konzultační společnosti Ernst & Young, kde jsem se podílel na auditu skupiny ČEZ. Mám vysoce podnikatelského ducha, a to přenáším i do své práce a práce pro naše klienty. Mým úkolem je nyní vytvořit tým seniorních lidí se stejnou vizí a jim takové prostředí, abychom dokázali pomoci co nejvíce našim klientům prosperovat a zářit. Zatím se nám to daří.“

Přejít nahoru