Jste majitelem firmy s obratem v desítkách milionů korun? Víte, že data a finanční řízení jsou klíčová pro stabilitu, ziskovost a dlouhodobý růst, ale nejste si jistí, jakou roli v tom máte hrát vy osobně? Tento článek vám odpoví!
Finanční řízení je totiž pro firmu klíčové. Skrz něj se řeší stabilita, ziskovost a dlouhodobý růst podniku. Přesně to, co by mělo majitele zajímat ze všeho nejvíc!
Stanovení finanční vize a cílů
Majitel má určovat směřování firmy. Chcete zvýšit tržby, zlepšit ziskovost, expandovat na nové trhy nebo připravit firmu na prodej?
Mějte jasnou vizi a tu předejte dál!
Tým & jeho zodpovědnost
Každý jednotlivý člen týmu, který řeší finance, musí vědět, jaká je jeho úloha. Jakou roli hraje na cestě k dosažení vámi vytyčených cílů. Nastavte zodpovědnosti, nebo se alespoň ujistěte, že každý člen týmu ví, co se od něj očekává.
Buďte transparentní a otevření směrem k týmu. Nejen co se jeho odpovědnosti týká, ale i toho, jak vidíte směřování firmy do budoucna.
Spolupráce s odborníky
Upřímně si přiznejte, jestli máte dostatečně kvalitní tým k tomu vaše cíle splnit.
Nemáte například hodně juniorů, kterým chybí zkušenosti a vedení? V tomto případě dejte pozor na to, abyste se tím nenechali až moc vtáhnout do operativy a supervize, protože vaše pozice je hlavně strategická.
Zároveň nemusíte nést všechno na vlastních bedrech. Externí finanční ředitel může vaší firmě hodně pomoci – i pár hodinami týdně. Postará se o kvalitní podklady, vedení týmu a poskytne vám pravidelný reporting. A hlavně vám bude neocenitelným parťákem v řízení vaší firmy přes čísla.
Přehled o financích a výsledcích
Nezůstaňte jen u nastavení cílů. Mějte aktuální přehled o tom, jak se vyvíjí cesta k nim.
Pravidelně sledujte výsledovku, rozvahu a cash flow. Zaměřte se na EBITDA, hrubou marži, obrat a jejich vývoj v čase. Alespoň jednou měsíčně se podívejte na tyto ukazatele. Dají vám jasný pohled na výkon firmy.
Sledujte, zda firma plní stanovené cíle. A pokud neplní, tak hledejte příčinu a řešení.
Buďte u klíčových rozhodnutí
Buďte u plánování růstu, hodnocení investic, schvalování zásadních rozpočtů.
Nechte si od vašeho týmu připravit podklady. Nechte si je odprezentovat a vysvětlit. Doptávejte se na kontext prezentovaných dat. Veďte diskuzi a mějte jasno, jaké jsou výhody a rizika jednotlivých scénářů, mezi kterými se rozhodujete.
Rozhodujte se na základě dat, ne pocitu.
Udržte si strategickou a dlouhodobou perspektivu
Jako majitel firmy za ni máte určitou zodpovědnost. A určujete její budoucnost.
Udržte si strategický přístup a nenechte se zaslepit operativou. Vnímejte firmu v rámci budoucnosti, a ne hořáků, které je potřeba teď hasit.
Sledujte taky, jak finanční rozhodnutí ovlivňují celkovou hodnotu firmy. A poučte se z předešlých rozhodnutí.
Plánujte hodně dopředu – budete chtít předat firmu nové generaci? Nebo investorům? Zajistěte dlouhodobou udržitelnost podniku tím, jak se rozhodujete už dnes.
,,Mojí vizí je pomáhat malým a středním firmám s řízením financí, pomáhat jim růst a být úspěšnými. Řídil jsem finance IKEMu jako její CFO a byl jsem ředitelem Nemocnice Sedlčany. Učil jsem Základy podnikání a Účetnictví na Vysoké Škole Ekonomické v Praze. Působil jsem na seniorních ekonomických pozicích ve skupinách ČSOB a PPF. Jako Auditor mám zkušenosti z konzultační společnosti Ernst & Young, kde jsem se podílel na auditu skupiny ČEZ. Mám vysoce podnikatelského ducha, a to přenáším i do své práce a práce pro naše klienty. Mým úkolem je nyní vytvořit tým seniorních lidí se stejnou vizí a jim takové prostředí, abychom dokázali pomoci co nejvíce našim klientům prosperovat a zářit. Zatím se nám to daří.“