
Opustit po 20 letech našlápnutou kariéru v korporátu chce fakt odvahu. Ale naše kolegyně, externí CFO Petra Semeráková, se nebojí jít svou cestou. Dneska vám představíme další inspirativní příběh ze zákulisí My Value Office. Aby předešla blížícímu se vyhoření, dala Petra vale korporátu a začala se věnovat tomu, co jí naplňuje. Dneska tak pomáhá hlavně mladým podnikatelům a start-upům v oblasti udržitelného rozvoje a energetiky.
Rozhovor s Petrou Semerákovou
Kdy jsi začala pracovat jako externí CFO a proč?
Od roku 2018 jsem na volné noze. Po téměř 20 letech v korporátním prostředí největší finanční skupiny u nás jsem se rozhodla zcela změnit svůj nejen pracovní život. Posledních 5 let nyní z pozice externí CFO a business poradkyně spolupracuji zejména s malými a středními podniky a start-up projekty v oblasti udržitelného rozvoje, energetiky a služeb. A postupně jsem začala pracovat i s My Value Officer.
Jak ses o My Value Officer vlastně dozvěděla?
S Vaškem Nedvídkem, hlavním guru My Value Officer, se známe už z předchozí pracovní zkušenosti. A mě vždy bavilo sledovat jeho příspěvky na LinkedInu. Líbí se mi, jak nenásilnou formou přináší edukaci v oblasti finančního řízení a současně umí přes konkrétní příklady z praxe a použití humoru či nadsázky zaujmout širší plénum.
Co je pro tebe největší výhodou práce externího CFO?
Pro mě je to hlavně svoboda a možnost vlastní volby na jakých projektech a s kým budu spolupracovat.
Jaké aspekty projektů jsou pro tebe důležité?
Důležitá je pro mě smysluplnost záměru projektů, firem a samozřejmě i osobní vztah se CEO, jednatelem, majitelem firmy, kde si prostě musíme tzv. sednout. Mě třeba moc baví podporovat drive mladých podnikatelů. Upřímně smekám před každým, kdo se na tuto cestu dnes vydá.
Jak vnímáš současnou situaci ohledně investic do start-upů v Česku?
Financování start-upů a obecně projektů z oblasti výzkumu a vývoje se hůř škatulkuje a není na ně jasný risk model u finančních institucí. V tom nás v Česku čeká ještě hodně práce. V podmínkách ČR toto nastavení vykazují spíše jednotlivci v podobě angel investorů a je to často o osobním zájmu „být u toho a přinést na trh něco zlomového”.
Zlepšuje se to postupně?
Stále ještě stojíme před změnou v podobě „mentálního shiftu“. Věřím, že pokud to nezvládne současná generace 40+, tak přicházející generace nového milénia nám ty hranice začne posouvat. Vidím to v mém okolí. Děti nám dospívají a začínají tvořit vlastní komunity spolupráce, ještě na středních školách zakládají firmy a propojují se mezi sebou. To mě naplňuje optimismem a zároveň právě zde mi dává největší smysl být nápomocna a předávat svou znalost a zkušenost.
Jaká je podle tebe role CFO ve firmě?
CFO není pouze “finančák” nebo expert přes čísla. Je to především partner CEO, jednatele, majitele firmy, nebo představenstva, který spoluvytváří strategii firmy ve všech klíčových procesech a potvrzuje smysluplnost záměrů, řízení firmy a jejího rozvoje. V menších i středních firmách je velmi časté, že jednatelé či CEO mají sice dobrý přehled o procesech a chodu firmy, ale její finanční výsledky sledují na souhrnných číslech a účetních výkazech.
A co jim v této situaci radíš?
Řízení firmy přes čísla začíná už od první myšlenky záměru, každý procesní krok lze ocenit hodnotou. Ať už je to cenotvorba, nebo sledování nákladů na úrovni zakázky, typu výrobku či služby, obchodníka apod. Především když malá firma či start-up dosáhne velikosti, kde již nelze tzv. udržet průběžný přehled v day to day chodu firmy na bedrech jedné či dvou klíčových lidí, je na čase zavést strukturovaný finanční reporting, jehož cílem je právě zmapovat a vyhodnocovat kde vzniká hodnota a na co se soustředit a rozvíjet, kam věnovat pozornost, a naopak co utlumit, případně transformovat či inovovat.
Vidíš ve své praxi nějakou opakované chyby, které klienti bez finančního ředitele dělají?
V praxi je běžné zkratkovitě brát finanční řízení firmy jako vedení účetnictví či sledování výkazu zisků a ztrát a rozvahy společnosti. V lepších případech se snaží firmy alespoň částečně sledovat provozní cash flow. Chybí úplně přehled o celém hodnotovém řetězci. Obecně vyhodnocování ziskovosti na nižší úroveň, než je společnost jako celek. Plánování a následný forecasting většinou vůbec zaveden není. Omezuje se pouze na plán konkrétních podnikatelských záměrů, strategií formou business case.
A máš osobní zkušenost s tím, že se to daří zlepšovat?
Jakmile mi klient zavolá, nadšeně mi do telefonu sdělí svůj záměr (nová investice, rozdělení společnosti, nový projekt) a na konci položí tu klíčovou otázku „dává ti to smysl?“, pak vím, že na nevědomé úrovni je tento telefonát veden osobní potřebou ujistit se „nejsem na to sám“. A to je pro mě tou nejvyšší známkou důvěry. To pak ta linka CEO-CFO skutečně funguje a vůbec to není o těch pozicích a zkratkách, je to o mezilidském fungování, partnerství. Ve firmě potom funguji jako šedá eminence – kdybych byla indiánka, mé jméno by bylo „Ta, která spolurozhoduje ze stínu.“
A teď opačně – co ti přijde na práci externího CFO nejkomplikovanější?
Popravdě se snažím obecně si nekomplikovat život. Neumím na tuto otázku úplně odpovědět. Pokud bych to měla vzít obecně výhody/nevýhody z pohledu externí či interní CFO pak u malých a středních firem moc rozdíl nevidím. Naopak externí CFO často šetří nemalé náklady firmě a spolupráce je nastavována per projekt, či pravidelnou činnost s konkrétním hodinovým rámcem. Podstatné je, a to se již po několikáté opakuji, aby si CFO lidsky i pracovně sedl se CEO či jednatelem firmy a vznikl pakt důvěry.
A teď ještě něco o tobě – kdo je Petra, když není právě v roli CFO?
Po odchodu z korporátu jsem si udělala akreditaci lektorky jógy. Jóga je pro mne víc než jen cvičení, je to životní styl. Spiritualitě a osobnostnímu rozvoji se věnuji od narození prvního syna, což je již 19 let. Neodděluji práci a osobní život v konceptu work-life balance. Snažím se ke všemu a všem v mém životě přistupovat v autenticitě a mé přirozenosti. A toto byla a stále je skutečně velká změna v celkovém přenastavení mne samotné. V době mého korporátního působení tomu zdaleka tak nebylo. Toto současné přenastavení mne zcela jistě zachránilo před vyhořením. Své osobní zkušenosti se teď snažím sdílet a předávat dále v rámci rozvojových programů, seminářích či lekcích jógy, které vedu.
Tip: Náš tým externích CFO je opravdu pestrý, právě proto se nám vždy daří najít pro klienty ten správný fit.

,,Mojí vizí je pomáhat malým a středním firmám s řízením financí, pomáhat jim růst a být úspěšnými. Řídil jsem finance IKEMu jako její CFO a byl jsem ředitelem Nemocnice Sedlčany. Učil jsem Základy podnikání a Účetnictví na Vysoké Škole Ekonomické v Praze. Působil jsem na seniorních ekonomických pozicích ve skupinách ČSOB a PPF. Jako Auditor mám zkušenosti z konzultační společnosti Ernst & Young, kde jsem se podílel na auditu skupiny ČEZ. Mám vysoce podnikatelského ducha, a to přenáším i do své práce a práce pro naše klienty. Mým úkolem je nyní vytvořit tým seniorních lidí se stejnou vizí a jim takové prostředí, abychom dokázali pomoci co nejvíce našim klientům prosperovat a zářit. Zatím se nám to daří.“