Minimalizujte rizika svého podnikání

Sdílet

Minimalizujte rizika svého podnikání

Slyšeli jste o firmě Out of Dark? Nevyšlo jim to. To se stává.

V příběhu Miroslava Uďana, který jako bývalý founder a CEO Shoptetu tento startupový byznys založil, mě zaujalo pár věcí.

Do projektu investoval nějakých 22 miliónů korun. Nevím jak a jestli vůbec se z projektu nějak vyplácel. Předpokládám, že ne. A přitom sám zmiňuje, že je známá statistika, kdy 90 % nových byznysů neuspěje.

Proč to píši? Chápu postup pana Uďana, jako úspěšně vyexitovaného investora z Shoptetu, ale i v této situaci si lze ošetřit jistá rizika a mohou se z toho poučit i ostatní podnikatelé.

Jako podnikatel investujete na začátku svůj čas a peníze. Čas může být myšlen i tak, že se nějakou dobu z firmy nevyplácíte. Po nějakou dobu na začátku podnikání je to normální. Je otázka, zda to má být rok, dva, pět nebo sedm let, ale za mě je nutné tuto dobu minimalizovat a snížit tak riziko, že když podnikání nevyjde, tak v tom „zahučíte“ desítkami miliónů.

Jak na to?

Plánovat. Nejen výkonnost byznysu (výsledovku), ale i cash-flow a zdroje financování byznysu. Např. u Out of Dark byla možnost brzké (tzv. pre-seed) investice, která by podnikání na začátku částečně zainvestovala a v dalším rozvoji by investoři třeba zase pomohli.

Za mě je to doporučení jasné: Dejte si majitelské zadání. Jak může znít?

Např. do roka-dvou chci byznys dostat na nějakou metu sám, vyplácet se budu, ale ne tržním platem. Potom už chci tržní plat, zkusit získat úvěr nebo investici na další rozvoj. Tím si minimalizujete riziko, že pokud se byznys nepodaří, tak z něho vypadnete na dně. Protože neúspěch je normální. Nepřežije 90 %. Jde o to být na to připraven.

Platí to i pro rozvinuté podnikání. Někdo se nechce financovat externím kapitálem, protože se nechce zadlužit. Pokud máte tu možnost a míra zadlužení zůstane rozumná, náklady na financování taky, tak to není nic špatného. Pokud se budete chovat jako řádný hospodář a nevyjde to, tak je to normální byznysová situace. Podnik spadne do insolvence. Banka, která si váš byznys na začátku rizikově ohodnotila, nedostane vše 100 % zpět. Je to také součást jejího byznysu a umí s tím kalkulovat a hlavně žít.

Minimalizujte tedy riziko a přehodnocujte každý rok nejen svoje plány a budgety, ale také rizika spojená s rozvojem byznysu a jeho financováním.

Tip: Pokud na krizovou situaci dojde, tak vězte, že krizový management je jednou z našich core služeb. Ale aby něco takového vůbec nenastalo, máme službu Externí finanční ředitel (CFO).

Ozvěte se nám

Dává vám to smysl? Můžeme se o všem pobavit u kafe na první schůzce, kde vám vysvětlíme, jak fungujeme. Stačí zavolat nebo napsat. Případně zadejte svůj e-mail a my se vám ozveme sami:


,,Mojí vizí je pomáhat malým a středním firmám s řízením financí, pomáhat jim růst a být úspěšnými. Řídil jsem finance IKEMu jako její CFO a byl jsem ředitelem Nemocnice Sedlčany. Učil jsem Základy podnikání a Účetnictví na Vysoké Škole Ekonomické v Praze. Působil jsem na seniorních ekonomických pozicích ve skupinách ČSOB a PPF. Jako Auditor mám zkušenosti z konzultační společnosti Ernst & Young, kde jsem se podílel na auditu skupiny ČEZ. Mám vysoce podnikatelského ducha, a to přenáším i do své práce a práce pro naše klienty. Mým úkolem je nyní vytvořit tým seniorních lidí se stejnou vizí a jim takové prostředí, abychom dokázali pomoci co nejvíce našim klientům prosperovat a zářit. Zatím se nám to daří.“